Nová pravidla na trhu s vysavači

Nová pravidla na trhu s podlahovými vysavači!

Čtvrtek, 17. srpen 2017 – 9:08 Kategorie: Malé domácí spotřebiče Vysavače

Běžné domácí vysavače s příkonem nad 900 wattů si už brzy nebudete moci koupit. Od prvního září jejich dovoz zakáže nařízení Evropské unie. Obchody od tohoto data můžou jen vyprodávat své sklady, nové ale kupovat nemůžou.

Podlahové vysavače, které mají příkon vyšší než 900 wattů, už firmy nemusejí vyrábět. Ledaže by je vyvážely mimo Evropskou unii. Uvnitř Unie bude totiž jejich dovoz od září zakázán.
reklama

“Jakmile se zákazníci dozvěděli o novém nařízení, hrnou se nám na prodejny a požadují vysavače právě s vyšším příkonem,” uvedla vedoucí prodejny elektrospotřebičů Petra Petrusová.

To ale neznamená, že bude od září zakázán jejich prodej. “Budeme v dostatečné míře předzásobeni, vysavače budeme prodávat do té doby, než nám dojdou zásoby,” doplnila Petrusová.

“Výprodejovou akci připravujeme na druhou polovinu srpna a v rámci ní nabídneme za akční ceny i výkonné vysavače,” prozradila zase mluvčí zásilkového řetězce Patricie Šedivá.

Jaký je rozdíl mezi vysavačem s příkonem pod a nad 900 wattů, se štáb TV Nova rozhodl vyzkoušet. Na koberci, na kterém se nacházely hlavně psí chlupy, vyzkoušela reportérka vysavač s příkonem 850 a 2000 wattů. Nejvíce nepořádku zůstalo na té části koberce, kterou vysávala s nejnižším příkonem.

Podle odborníků ale veličina příkonu nemusí nutně znamenat, že je vysavač kvalitní, o vysoké účinnosti nerozhoduje ani sací výkon. Záleží spíš na uzpůsobení hubice a trubice. Vývoj nových vysavačů stál firmy miliony eur.

“K tomu, aby mohlo dojít k takovému razantnímu snížení, je potřeba upravit zejména průchod vzduchu tak, aby ten průchod nesnížil účinnost vysavačů. Ta hrana 900 wattů už je opravdu hrana fyzikálního zákonu,” myslí si Radek Hacaperka, ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů.

Nařízení Evropské unie ale neplatí na tyčové vysavače. Výjimku mají také ty robotické a průmyslové.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.